Kultura

Video: Kardinali shqiptar uron besimtarët myslimanë

Kardinali shqiptar, Ernest Troshan Simoni, uron besimtarët myslimanë shqiptarë për festën e Fiter Bajramit. “Është dita për të treguar dashurinë për Zotin. Ju vëllezër myslimanë të Shqipërisë, ju uroj shëndet, mirëqenie, dashuri, të jeni të bashkuar. Fiter Bajrami është dita e kushtrimit. I madhi Zot, do t’ju japë paqe, begati e shëndet të gjithë atyre […]

Aktualitet

Kur do të shpërthejë vala e dytë e Koronavirusit?

Kur do të shpërthejë vala e dytë e Koronavirusit? Fillimisht dukej sikur masat e izolimit do të zgjasnin së tepërmi, mbase deri në fund të pushimeve verore. Kështu ishte deri para rreth dy javësh. Mandej, krejt papritmas, moti ndryshoi – si në aspektin atmosferik, ashtu edhe atë metaforik. Kufizimet kanë nisur tani të hiqen në […]

Aktualitet

Situata ‘COVID-19’ në vend/ Rastet e reja dhe gjendja e të prekurve

Gjatë 24 orëve të fundit janë identifikuar 9 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Teksa mbrëmë ndërroi jetë një paciente me COVID-19, në total numri i personave të prekur ka shkuar në 989. Mësohet se rastet e reja janë zbuluar në: 5 raste në Tiranë, 3 në Durrës dhe 1 në Shkodër. Sipas […]

Aktualitet

Pëllumb Pipero: Dielli dhe ajri luftojnë COVID-19, arsyet pse duhet të hapemi

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero, jep një mesazh të rëndësishëm në ditën e Fiter Bajramit, sa i takon situatës së pazakontë të krijuar nga koronavirusi. Pipero shkruan në “Facebook” se dielli dhe ajri ndihmojnë shumë të mos sëmuremi nga COVID-19, pasi rrisin imunitetin, madje edhe dikush infektohet, e kalon më lehtë sëmundjen. “Virusi ende qarkullon, […]

Kultura

Poezia e fundit e Teodor Kekos

Një nga poetët dhe autorët e këngëve më i njohur dhe i dashur deri më sot është Teodor Keko, njeriu i madh i letrave të vogla. Kur e di se do të vdesësh Pemët kanë më shumë lule dhe me Shumë yje qielli ka Më të mirë dhe më të çuditshëm Janë njerëzit Që nuk […]

Aktualitet

A e përhapi koronavirusin sinjali 5G?!

Një nga teoritë konspirative më të përhapura, por edhe më lehtë për t’u hedhur poshtë mbi virusin Corona është që COVID-19 në të vërtetë shfaqet për shkak të sinjalit 5G. Kudo në Europë janë bërë peticione kundër 5G. Megjithë faktin, që virusi Corona përhapet pavarësisht nga antenat e transmetimit 5G, në Europë kudo janë dëmtuar […]

Kultura

Udhëtim në rrënjët e “pushtetit të padukshëm”

Në imagjinatën kolektive, historia e shërbimeve të fshehtë ka qenë gjithmonë e mbështjellë me mister dhe është e ndarë në episode, komplote, ngjarje ndërkombëtare dhe personazhe të errët, që duke vepruar në klandestinitet, kanë kushtëzuar rrjedhën e ngjarjeve, pa i marrë lëvdatat e historisë. Thënë kjo, për ata që nuk merren me këtë fushë, është […]

Kultura

Dëshmitarët e Stalingradit

Mes gushtit 1942 dhe shkurtit 1943 forcat gjermane dhe të Ushtrisë së Kuqe luftuan nëpër rrugët e Stalingradit. Luftimet u përqëndruan në katet e pallateve, stacionin e trenit, në një departament të madh magazinimi dhe në kodrën Mamajev Kurgan që shikoje në të gjithë qytetin. Fillimisht trupat gjermane kishin avantazhin, por kur Stalini urdhëroi “asnjë […]

Aktualitet

Ministri gjerman jep alarmin ditën e Fiter Bajrami

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, prëcjell urime për besimtarët myslimanë me rastin e mbylles së agjërimit dhe festës së Fiter Bajramit. Në një mesazh të publikuar nga ambasada gjermane në Tiranë, ministri Maas jep mesazhin e rëndësishëm se armëpushimi i thirrur nga Kombet e Bashkuara në mbarë botën nuk u dëgjua gjatë muajit […]

Kultura

Prometeu në Luftën e Dytë Botërore

Me 3 shkurt 2018, në Vollograd, Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin përkujtoi 75 vjetorin e përfundimit të betejës më të përgjakshme të të gjithë Luftës së Dytë Botërore, Stalingrad. Ka vetëm një fjlaë se si Stalingradi u fitua, e cila është edhe kryefjla e vlerës e gjithë popullit sovjetik në Luftën e Dytë Botërore, quhet […]