Trevat

Presidenti, tregimi i Bahriut dhe ripërcaktimi i kufijve

1. Presidenti në intervistën e fundit në ‘Rubikon’ me Adriatik Kelmendin ripërsëriti qëndrimet e tij të kohëve të fundit se është kundër shkëmbimit të territoreve e njëkohësisht duke qenë krejt i paqartë se çka nënkupton ai me korrigjim të kufijve. Synimin se do të punojë për bashkimin e Kosovës Lindore me Kosovën tani më nuk […]

Trevat

Apeli i ministrave francez e gjerman për Kosovën

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shpërndarë në “Facebook” një qëndrim të përbashkët të ministrit të Jashtëm, Jean-Yves Le Drian, dhe ministrit të Jashtëm federal, Heiko Maas për Kosovën, ku kërkojnë rifillimin e dialogut me Serbinë të udhëhequr nga BE-ja. Ministri francez, Jean-Yves Le Drian, dhe ai gjerman, Heiko Maas, kanë thënë se janë të […]

Trevat

Kurti i gatshëm të vazhdojë dialogun me Serbinë

Kryeministri në detyrë Albin Kurti ka thënë se është në kontakt të vazhdueshëm me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak për rifillimin e dialogut. “Jam në kontakt të rregullt me përfaqësuesin e BE-së. Natyrisht që ai tash është duke përgatitur fillimin e dialogut. Ne kërkojmë që ky dialog të […]

Trevat

Foli kundër prekjes së kufijve/ Daçiç i ashpër me Pendarovskin

Pas presidentit, Aleksander Vuçiç dhe ministrit të mbrojtjes Aleksander Vulin, për deklaratën e presidentit të Maqedonisë, Stevo Pendarovski, të dhënë për Gazetën Express rreth idesë së korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë ka reaguar edhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç. Kreu i diplomacisë serbe thotë se është lodhur me deklarata […]

Trevat

Ligështi, kiamet, nuk di çka të tregoj!

77 vjeçari nga Stublla e Epërme, u bë shqiptari i parë në Kosovë i cili u infektua nga koronavirusi. Për gjendjen e tij shëndetësore nëpër të cilën kaloi, për Memory të Klan Kosovës, Mihill Martini zbuloi shumë detaje. Ai u hospitalizua për 14 ditë fillimisht ku më pas edhe rezultoi pozitiv me Covid-19. ”Më thanë […]

Trevat

Teatri Kombëtar i Kosovës solidarizohet me Tiranën

Teatri Kombëtar i Kosovës në shenjë solidariteti për shembjen e Teatrit Kombëtar në vendin tonë ka anuluar të gjitha shfaqjet. Teatri ka ekzituar para nesh dhe do të ekzistojë përgjithmonë, është ky mesazhi i fortë që jepet nga Teatri i Kosovës. “Me rastin e shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar në Tiranë, sot anulojmë shfaqjen […]

Trevat

“Nëse dalim në protesta do të kemi mijëra raste me COVID-19”

Të mërkurën janë bërë dy muaj prej kur në Kosovë janë lajmëruar rastet e para me virusin COVID-19. Për dy muaj me këtë virus u infektuan 927 kosovarë, nga të cilët vdiqën 29 dhe u shëruan 671 prej tyre. Pikërisht rritja e numrit të personave të shëruar duket se shkaktoi relaksim tek qytetarët, një pjesë […]

Trevat

“Le Figaro”: Thaçi dhe Vuçiç folën për shkëmbimin e territoreve

Në mes të krizës me coronavirusin, në fillim të prillit, Qeveria e Kosovës hoqi tarifën prej 100 për qind të vendosur ndaj produkteve serbe, duke hequr kështu njërën prej pengesave kryesore për rifillimin e negociatave ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, të cilat kanë mbetur konfliktuoze që nga lufta, në fund të viteve 1990. Ky vendim ishte […]

Trevat

Osmani del kundër LDK-së

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, njëherësh nënkryetare e LDK-së, Vjosa Osmani në argumentet e dërguara Gjykatës Kushtetuese në lidhje me dekretin e presidentit Hashim Thaçi që i ka dhënë Avdullah Hotit mandatin për formimin e qeverisë së re, ka kërkuar që gjykata të shpallë dekretin e presidentit në kundërshtim me Kushtetutën. Osmani ka thënë se […]

Trevat

Mbi 60 mjekë dhe infermierë të prekur me COVID-19 në Kosovë!

Mbi 60 staf mjekësor rezultojnë të prekur nga koronavirusi në Kosovë. Ky fakt është bërë i ditur nga kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla. Ai tha për RTV Dukagjinin se numri i punonjësve të kujdesit shëndetësor të izoluar është 135. “Me rastet e ditës së sotme numri i punëtorëve shëndetësorë […]