Teknologjia

Shëtisni botën me lojërat virtuale!

Tani nuk keni nga t’ia mbani. Të gjithë janë të ngujuar përbrenda shtëpive për gati krejt kohën. Ditët kalohen duke shëtitur nëpër lagje. Por bëni një listë të gjërave që ju mungojnë nga përditshmëria e para izolimit dhe mundësitë janë që shumë prej këtyre gjërave t’i realizoni në realitetin virtual. Udhëtimet e ndryshme dhe ushtrimet […]

Teknologjia

Loja e famshme Solitaire mbush sot 30 vjet!

Loja e famshme Solitaire e Microsoft po mbush 30-vjeç sot. Microsoft po feston këtë me një rekord lojtarësh që kanë luajtur brenda një dite. 35 milionë njerëz ende luajnë Solitaire çdo muaj. Microsoft Solitaire u përfshi fillimisht si pjesë e Windows 3.0 në vitin 1990, i krijuar posaçërisht për të mësuar përdoruesit se si të […]

Teknologjia

Astronomët zbulojnë galaksinë që nuk duhet të ekzistonte

Astronomët kanë zbuluar një galaksi masive në formë disku ndryshe nga e jona, e cila u formua 12.5 miliardë vjet më parë kur universi ynë 13.8 miliardë vjeçar ishte vetëm sa një e dhjeta e moshës së tij aktuale. Shkencëtarët thonë se kjo galaktikë, nuk duhet të ekzistonte. Zbulimi i saj përbën një sfidë ndaj […]

Teknologjia

Australia “kap” momentin/ Regjistron shpejtësinë më të madhe të internetit

Studiuesit në Australi pretendojnë se kanë regjistruar shpejtësinë më të shpejtë të të dhënave në internet. Një ekip nga universitetet Monash, Swinburne dhe RMIT regjistroi një shpejtësi të të dhënave prej 44.2 terabitëve për sekondë (Tbps). Me atë shpejtësi, përdoruesit mund të shkarkojnë më shumë se 1.000 filma me definicion të lartë në më pak […]

Teknologjia

Si lind një planet i ri?

Shkencëtarët kanë marrë imazhe që mund të jetë evidenca e parë e një planeti të ri që sapo ka lindur. Vrojtimi nga European Southern Observatory’s Very Large Telescope tregojnë pamjet e lëvizjes së diskut të dendur të pluhurit dhe gazit. Brenda saj mund të shihet një strukturë spirale me një ‘kthesë’ që mund të jetë […]

Teknologjia

Tokio vendos robotë humanoidë në hotele për pacientët me koronavirus

Qyteti i Tokios ka filluar të vendosë robotë humanoidë në hotelet që po merr për të strehuar personat e infektuar nga coronavirusi. Stafi njerëzor në godinë do të jetë i përbërë nga doktorë dhe infermiere, ndërsa personat që do të qëndrojnë aty do të jenë ata me simptoma të lehta, ose pa simptoma fare. “Pepper” […]

Teknologjia

Shkencëtarët nuk humbin kohë, krijojnë maskën që hapet kur hamë ushqim

Ekspertët izraelitë kanë krijuar një maskë për mbrojtje kundër koronavirusit me telekomandë të hapjes, e cila mundëson marrjen e ushqimit pa hequr maskën nga goja. Kjo shpikje mund të bëjë që vizitat në restorante të bëhen më pak të rrezikshme. Duke shtypur levën në pjesën e përparme të maskës, e cila është e ngjashme me […]

Teknologjia

Në këtë tunel do të transportohen brenda 1 ore, 4 mijë njerëz!

Kompania që është në pronësi të miliarderit amerikan Elon Musk, “Boring”, ka përfunduar me gërmimin e tunelit tjetër të dedikuar për sistemin transitor nëntokësor. Kompania gjatë vitit të kaluar kishte arritur marrëveshje për ndërtimin e sistemit të tunelit të gjatë 1.6 kilometra. Shpenzimet për ndërtimin e tij kanë kapur vlerën e 52.5 milionë dollarë, kurse […]

Teknologjia

5G qëndron pas koronavirusit?

Sipas shkrimit të Euronews, 5G është në një grup valësh me frekuencë të ulët, si WiFi, që janë “jo-jonizuese”. Barrie Trower, një teoricien të konspiracionit i cili thotë se 5G është fajtor për përhapjen e shpejtë të COVID-19. Ai beson se degradon sistemin imunitar dhe se rreziqet po mbulohen nga forca të fuqishme në industrinë […]

Teknologjia

Tani një robot mund t’i ndihmojë fëmijët për detyrat!

Pajisja e fundit që mund ta ndihmojë një fëmijë me detyrat e shtëpisë, është një robot që peshon tre kilogramë, i cili diket se vjen drejt e nga filmi Pixar. Ky robot quhet Moxie dhe është mjaft i shtrenjtë, pasi kushton 1,500 euro, derisa duhet paguar nga 50 euro tjera për çdo javë. Sipas kompanisë […]