Sport

“Situata e Schumit nuk është e mirë, lutem për të”

“Unë e di se si është Michael, kam informacion të drejtpërdrejtë për gjendjen e tij. Marrëdhënia ime me të ka qenë gjithmonë shumë e ngushtë, me gruan e tij Corinna më pak, pasi ajo rrallë vinte në gara. Ne e dimë që situata e tij nuk është e lehtë. Shpresoj dhe lutem çdo ditë që […]

Sport

Bayern “shuplakë” Fankfurtit, Lewa kryeson në Europë

Bayern Munchen nuk njeh pengesa në Bundesligë. Kryesuesit fituan thellë 5-2 në javën e 27-të, duke mposhtur Eintracht Frankfurt. Një sukses që i mban në krye kampionët, 4 pikë para Dortmund. Vendasit nuk e patën aspak të vështirë, teksa realizuan 2 gola në pjesën e parë. Goretza në 17’ dhe Muller në 41’ cliruan bavarezët […]

Sport

Dortmund nuk i ndahet kreut, Leverkusen i treti

Java e 27-të e Bundesligës ka dhuruar spektakël. Dortmund dhe Leverkusen kanë siguruar fitoret e radhës në transfertë, përkatësisht në ndeshjen kundër Ëolfsburg dhe Monchegladbach. Verdhezinjtë kanë arritur të shënojnë nga një gol për secilën pjesë loje dhe golin e dytë me mbrojtësin Achraf Hakim në pjesën e dytë. Futbollisti dërgoi topin në rrjetë në […]

Sport

Ndahet nga jeta ish-trajneri që i dha Interit, Kupën UEFA

Një emër i njohur i trajningut italian është ndarë nga jeta sot dhe futbolli i vendit fqinj sot është në zi. Është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare ish-trajneri i njohur Luigi Simoni. Ai  ka drejtuar dhjetëra skuadra, ndërsa ishte pranë fitimit të  titullit me Inter në vitin 2002. Si futbollist, Simoni ka luajtur me […]

Sport

Dy skenarët e mundshëm me play-off në Serie A

Idea e mbylljes së sezonit të Serie A me play-off po merr gjithnjë e më shumë formë në Itali. Shtyrja e gjendjes së jashtëzakonshme deri më 14 qershor ka vënë me shpatulla për muri Federatën Italiane të Futbollit që ka nisur të mendojë zgjidhje alternative për të vendosur në fushë verdiktet e sezonit 2019-2020. Rikthimi […]

Sport

Tre muaj pa paga, Vllaznia bojkoton stërvitjen

Ende pa rinisur mirë, futbollistët e Vllaznisë bojkotojnë stërvitjen. Situata në Shkodër ka prekur pikën më të nxehtë, atje ku pati debate mes administratorit Suad Lici dhe lojtarëve. Këta të fundit nuk kanë preferuar të kryejnë seancën e zakonshme stërvitore me pretendimin e pagave të pamarra dhe janë larguar me makinat e tyre personale. Futbollistët […]

Sport

“Nëse nuk ke motiv kur je i dyti, nuk ia vlen”

Nuk ka panik për Thomas Strakoshën. Portieri shqiptar do të rikthehet në grup me Lazion brenda kësaj jave. Gardiani u dëmtua javën e kaluar, por pas ekzaminimeve, u vu re se ka vetëm një minifrakturë të lehtë dhe nuk ndikon aspak në përgatitje me skuadrën. Këto ditë, portieri që ka pësuar më pak gola në […]

Sport

Sheiku e josh, CR7 ndjek shembullin e Beckham?

Cristiano Ronaldo ka deklaruar shpesh se do të luajë futboll minimalisht deri në moshën 40 vjeç. Pra, të paktën edhe për 5 vite sulmuesi portugez do vijojë të magjepsë adhuruesit e futbollit. Elozhet e numrit “1” të PSG, Nasser Al-Khelaifi, i kanë bërë shumë qejf Cristiano Ronaldos. Është dukur më shumë si një joshje për […]

Sport

Qeveria italiane hap dritën jeshile për Serie A

Më në fund Qeveria Italiane ka dhënë dritën jeshile për futbollin. Ministri i Sportit, Vincenzo Spadafora, ka njoftuar se skuadrat italiane mund të rikthehen në stërvitjet në grup, ndërkohë vendimi për rifillimin e kampionatit do të merret në takimin që do të mbahet në datë 28 maj. Një tjetër lajm i rëndësishëm është arritja e marrëveshjes […]

Sport

Sormani: Do të ketë shumë dëmtime

“Ndeshjet do të jenë me ritëm shumë të ulët, ose do të kemi shumë futbollistë që do të dëmtohen.” Ky është parashikimi që mund të bëjë trajneri i Partizanit, Adolfo Sormani për rikthimin e superligës me ndeshjet që do të nisin me 3 qershor. Dita e dytë e stërvitjes të të kuqve, që për momentin […]