Rajonet

Elbasan/ Postbllok policie, ndalohen makinat që udhëtojnë drejt kryeqytetit

Prej orës 08.00 të kësaj të diele, ndërsa në Tiranë, protestohet pas shembjes së Teatrit Kombëtar, duket se ministria e brendshme ka marrë masat që të pengojë hyrjen e qytetarëve drejt kryeqytetit. Burime thanë se në vendin e quajtur “Rrethrrotullimi i Bradasheshit ” në hyrje të autostradës Elbasan – “Tyneli i Krrabës-Tiranë” është ngritur një […]

Rajonet

Po hapnin pus për vaditje, humb jetën xhaxhai me dy nipat

Një ngjarje tragjike është regjistruar mëngjesin e sotëm në Berat, ku xhaxhai dhe 2 nipat, u futën të pastronin pusin, por mbetën të bllokuar për më shumë se 30 minuta e për pasojë humbën jetën. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Dyshnik të Beratit, dhe nga raportimet paraprake dyshohet se tre personat kanë hasur në një […]

Rajonet

Vëllezërit Haxhia të lidhur me grabitjen e Rinasit, strehuan një autor

Hetime për vrasjen e 27 prillit në Durrës kanë marrën një kthesë të madhe për shkak se implikojnë vëllezërit Haxhia në grabitjen e Rinasit. Besmir dhe Viktor Haxhia siç mësohet kanë strehuar një nga autorët e grabitjes së Rinasit më 9 prill të 2019, ku u vodhën 4.6 milionë euro të cilat do të shkonin […]

Rajonet

“Një ekzekutim i tillë nuk ishte parë prej shumë kohësh”

Detaje të reja zbulohen për vrasjen e dy vëllezërve Haxhia ditën e djeshme që tronditi jo vetëm Durrësin. Mësohet se nga këqyrja e kamerave të sigurisë është zbuluar se ka qenë një “Toyota” ngjyrë gri e errët nga ku është qëlluar, por targa nuk është fiksuar. Policia e Durrësit po heton intensivisht vrasjen e dy […]

Rajonet

Rritet numri i efektivëve të prekur në Kukës

Rritet numri i policëve të infektuar në qytetin e Kukësit! Kanë rezultuar pozitiv 5 efektivë policie, duke e çuar në total në 6 numrin e uniformave blu të prekura. Mësohet se rastet e reja të konfirmuara gjatë 24 orëve të fundit, janë raste kontakti me kolegun e tyre, i cili i konfirmua një ditë më parë. […]

Rajonet

Këshilli voton, ja kush e merr në dorë Bashkinë e Durrësit

Këshilli Bashkiak ka zyrtarizuar emërimin e Emirjana Sakos në krye të Bashkisë së Durrësit. Sako u propozua në krye të bashkisë nga dy grupet e këshillit bashkiak dhe u miratua me unanimitet në një mbledhje emergjence me mjetet e komunikimit elektronik. Ajo është caktuar për kryerjen e funksioneve të kryetarit pasi kryetari i Komanduar i […]

Rajonet

Shqipëria turistike në median japoneze

Thethi është një fshat sikur ka dalë nga përrallat, thotë shkrimtari japonez, Mizuho Ota në një shkrim të gjatë për ”Asahi Shinbun”, një nga dy gazetat kryesore japoneze, me një tirazh prej 10 milionë kopjesh. Thethi, fshati ku koha ka ndalur Jashtë dritares ka një pamje parajsore të maleve që arrijnë deri në qiell, saqë […]

Rajonet

‘Shkodra mina me sahat’, ja tre vatrat kryesore

Sot në Shkodër ka pasur 11 raste të reja me Covid- 19 duke e çuar në 94 numrin e të infektuarve në total këtë qark, që është konsideruar si “minë me sahat”. Pas rasteve të shtuara me Covid në këtë qytet ka reaguar kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi e cila ndërsa bën apel për më […]

Rajonet

“Mbyllet” Shkodra, vatrën më e rrezikshme e COVID-19

Bashkia e Shkodrës ka vendosur të marrë masa shtesë për parandalimin e koronavirusit. Pas kthimit të qytetit verior në vatrën më të rrezikshme të përhapjes së COVID-19, kryebashkiakja Voltana Ademi ka urdhëruar kufizimin e lëvizjeve dhe të tregtisë. VENDIMI I PLOTE: “PËR MARRJEN E MASAVE SHTESË PËR KUFIZIMIN, MONITORIMIN DHE KONTROLLIN E LËVIZJEVE TË AUTORIZUARA […]

Rajonet

Zëri i Amerikës tregon se çfarë po ndodh në Shqipëri

Në Shqipëri, qeveria shkarkoi nga detyra prefektin e Shkodrës, pas shtimit të rasteve me COVID-19 në atë zonë dhe caktoi një koordinator për bashkitë e atij Qarku në përpjekje për të frenuar përhapjen e sëmundjes. Ky hap u ndërmor pas përhapjes së koronavirusit në atë qark dhe masat e pamjaftueshme për të zbauar rregullat e […]