Aktualitet Opionione

Për çfarë janë shqiptarët të parët në botë?

Nga Shpëtim Nazarko (Në vënd të një editoriali) Po e shikoja me kërshëri fjalën që mbajti për librin e fundit të Mustafa Nanos historiani që për mua është më i madhi ndër të gjallët që i ka ngelur ende Shqipërisë, Profesor Pëllumb Xhufi. Fjalimi kishte gjurmën e dashamirësisë njerëzore, por ndoshta ishte dhe i vetmi. […]

Aktualitet Opionione

Shembulli i thjeshtë, që turpëron gjithë këtë klasë politike

Videoja më poshtë, që në fakt, turpëron gjithë klasën politike, është hedhur në rrjet nga vetë Rama. Edhe ai vetë duhet të turpërohet, nga ky shembull gjenial i një njeriu të thjeshtë. Me minimumet e gjërave, ka ndërtuar një kryevepër. Përfytyroni sikur në gjithë Kukësin, a luginën e Vjosës, apo në Kolonjë, të ishte punuar […]

Kultura Opionione

Gjumi i drekës mbi aurat e Belfjores

“Çka don me than ‘agape’?” më pyeti një fëmijë nga Kosova kur, në Zvicër, një prej meshtarëve që drejtonte lutjen e Taezeut e përmendi si term. Duke qenë se nuk e prisja si pyetje, koha për të dhënë një përgjigje dhe ajo për ta kristalizuar atë në tru nuk ishte e njëjtë, prandaj nuk mund […]

Opionione

BE surprizon: Shqiptarëve, Javën e Evropës

 Delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë, ka përgatitur një program për qytetarët shqiptarë, për të festuar faktin që të gjithë u bënë bashkë, gjatë periudhës së pandemisë. Kreu i Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca shprehet se, “muajt e fundit kanë qenë të vështirë për Shqipërinë. Por, ata na kanë bashkuar si kurrë […]

Aktualitet Opionione

Bari në malet e tua, apo argat në fushat e Greqisë?

Thonë se, kur ministri i Jashtëm serb, Daçiç, zuri e i këndonte turiqsht, për t’i bërë qejfin Erdoganit, kishte një hall të vogël, veç të tjerash. Puna ishte që ky i fundit, të blinte nja 6 mijë ton mish, që Turqisë, i duhen jo vetëm për konsum të brendshëm, po dhe për atë turizmin që […]

Opionione

“Ku të prehem, Shqipëria mund të më ofrojë azil?”

Vajza e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli ka postuar dikur një letër që shkrimtari i njohur Ali Podrimja i niste të atit të saj, me një shqetësim shumë të madh. Postimi “ E, unë ku të prehem ?” – një shpirt i shqetësuar poeti atdhedashës , sa herë duhet ta ketë përsëritur këtë pyetje . […]

Opionione

A të mbron konsumimi i duhanit nga Covid-19?

Konsumimi i duhanit mund të të mbrojë nga virusi Covid-19. Kjo hipotezë është trajtuar në një studim francez, i cili ka hetuar një kampion të caktuar njerëzish që dolën pozitiv me Covid-19. Kjo tezë shkon përkundër studimeve të tjera shkencore deri më tani, sipas të cilave, konsumimi i duhanit dhe mbipesha rrit mundësinë për t’u infektuar […]

Aktualitet Opionione

Kolegë dhe ditëzinj të sëmurë, unë sot nuk mund t’i përmbahem Betimit të Hipokratit

Të nderuar kolegë dhe ditëzinjë të sëmurë… Unë deklaroj se: 1- Unë nuk mund t’i përmbahem betimit, për emër të Apollos, mjekut të Asklepiusit dhe Higjeas e Panaceas, e për emër të të gjitha perëndive dhe perëndeshave, që do të jenë dëshmitarë të mi, sepse nuk do të mund ta përmbush sipas aftësive dhe gjykimit […]

Aktualitet Opionione

Kur shet bankën vetëm një dollar, në Greqi si bari mbaron…

Pa hë, dil e kundërshtoje Kryeministrin, më thoshte një lexues i Konicës, pas një videoje që hodha para tri ditësh dhe arriti në gati gjysmë milionë njerëzi. Në video, thashë se ministri grek, kërkonte punëtorë sezonalë në Greqi. Shkurt, thashë akoma, se e mira ishte të kishim kushtet të punonim e të rrinim barinj në […]

Opionione

“BE alokoi 100 mln eurot për rindërtimin”, reagon Rama

Kryeministri Edi Rama reagon për lajmin lajmin e mirë që erdhi nga BE, në këtë kohë të vështirë të përballjes me koronavirusin. Përmes një mesazhi në “Facebook”, Rama thekson se pavarësisht situatës së vështirë, në të cilën ndodhet e gjithë bota, BE i qëndroi angazhimit të 17 shkurtit në Konferencën e Donatorëve në Bruksel dhe […]