LifeStyle

A mund të shndërrohet historia në shkencë dhe të parashikojë të ardhmen?

Është e vërtetë se ata që nuk mësojnë nga e kaluara, janë të dënuar që ta përsërisin atë. Por është shumë më e rrallë të shohësh një shpjegim, se si historia mund të na ndihmojë të ndërtojmë një të ardhme më të mirë. Natyrisht, kjo nuk i pengon historianë si Juval Noah Harari që të […]

LifeStyle

Njihuni me infermieren shqiptare, modeli i shëndetësisë në Britaninë e Madhe!

Çdo të enjte në orën 20 të mbrëmjes, e tërë Britania ndalon dhe që nga Kryeministri e deri tek fëmijët e vegjël bashkë më prindërit, ndërpresin gjithçka dhe dalin në rrugë për të duartrokitur punonjësit e shëndetësisë në shenjë mirënjohje. Por mediat britanike dhe ndërkombëtare kanë fiksuar një infermiere shqiptare, pikërisht Nevila Selmanin, e cila […]

LifeStyle

Pas 17 vitesh, “Portokalli” largohet nga Top Channel?!

Ditët e fundit qarkulloi lajmi se emisioni i humorit “Portokalli” do të zhvendoset tek “Abc News” dhe emri i tij do ndryshohet. U përfol se spektakli i humorit nga “Portokalli” do të quhej “Mandarina” dhe se kontrata tashmë ishte firmosur. Por të gjitha këto thashetheme i hodhi poshtë regjisori i emisionit, Altin Basha. Në një […]

LifeStyle

Princ Harry përfundon në klinikën psikiatrike!

Mesa duket Princ Harry po përjeton një periudhë të vështirë në jetën e tij. Sipas revistës “Globe”, ai është pranuar në një klinikë psikiatrike në Kaliforni për çrregullim të stresit post-traumatik. Ai ka pësuar një krizë nervore nga vdekja e nenës së tij, Princeshë Diana, e cila humbi jetën në një aksident me makinë. Rapotohet […]

LifeStyle

Ilda Bejleri, së shpejti përkrah Ardit Gjebreas?

Ilda Bejleri që nga shtatori është pjesë e emisioni “Procesi Sportiv” ku prezanton së bashku me Edi Manushin. Por një video që po qarkullon sot, ka ngritur dyshimet se Ilda po mendohet të largohet nga emisioni, madje dhe nga televizioni. Ka qenë “News31” që ka publikuar videon ku Ilda Bejleri shfaqej përkrah Ardit Gjebresë tek […]

LifeStyle

“Herën tjetër kam për të të thyer kockat!”

Gazetari i njohur, Adi Krasta ka marrë një kërcënim të frikshëm në rrjetet sociale. Lajmin e ka bërë të ditur vetë moderatori gjatë emisionit të tij “Ashow”, në Syri TV, ku edhe lexoi mesazhin. Shqiptari, i cili e ofendonte dhe e kërcënonte me jetë se do t’i thyente kockat, quhet Enkeland Qato, dhe Krasta nuk […]

LifeStyle

Pas Covid-19 fshihet Bill Gates! Deputetja italiane i çjerr maskën

Shtohen zërat se Covid-19 është një lojë e mirëmenduar e disa individëve të fuqishëm. Të shumtë janë ata që shprehen se pas gjithçkaje fshihet themeluesi i Microsoft, Bill Gates. Në të njëjtën linjë është dhe deputetja italiane Sara Cunial. Një fjalim i saj në Parlament është bërë hit kohët e fundit dhe gazeta po e […]

LifeStyle

“Edhe koteci i reziston tërmetit, por prap kotec mbetet!”

Për regjisorin Altin Basha, Teatri Kombëtar ishte “godinë që nuk u bë dot kurrë teatër”. Në një intervistë për Report tv Basha nuk e ka quajti një veprim të nxituar ndërhyrjen gjatë natës të forcave policore, por përkundrazi e quajti të “vonuar” ndërhyrjen pas 3 vitesh. “Në pamje e trishtueshme, por nuk është pa arsye, […]

LifeStyle

108 vjeçari fiton betejën me Covid

Një burrë 108-vjeçar në SHBA është shëruar nga Covid-19, duke mundur kështu pandeminë e dytë të jetës së tij pasi ai arriti t’i mbijetonte edhe Gripit Spanjoll kur ishte gjashtë vjeç. Phil Corio i cili ka pushtuar faqet e gazetave, tha që simptomat ishin të buta dhe filluan si dhimbje të fytit përpara se të […]

LifeStyle

“Më pushuan nga puna për një koment në Facebook”!

Moderatori i njohur Bledi Strakosha ka kujtuar momentin më të vështirë në karrierë, në një intervistë për emisionin “Glamour Zone”. Blendi kujtoi kohën kur u pushua nga puna për një koment në Facebook, gjë që e quajti të padrejtë, pasi sipas Bledit, arsyet e pushimit nga puna duhet të jenë gjithnjë profesionale. “Moment më i […]