Kultura

Video: Kardinali shqiptar uron besimtarët myslimanë

Kardinali shqiptar, Ernest Troshan Simoni, uron besimtarët myslimanë shqiptarë për festën e Fiter Bajramit. “Është dita për të treguar dashurinë për Zotin. Ju vëllezër myslimanë të Shqipërisë, ju uroj shëndet, mirëqenie, dashuri, të jeni të bashkuar. Fiter Bajrami është dita e kushtrimit. I madhi Zot, do t’ju japë paqe, begati e shëndet të gjithë atyre […]

Kultura

Poezia e fundit e Teodor Kekos

Një nga poetët dhe autorët e këngëve më i njohur dhe i dashur deri më sot është Teodor Keko, njeriu i madh i letrave të vogla. Kur e di se do të vdesësh Pemët kanë më shumë lule dhe me Shumë yje qielli ka Më të mirë dhe më të çuditshëm Janë njerëzit Që nuk […]

Kultura

Udhëtim në rrënjët e “pushtetit të padukshëm”

Në imagjinatën kolektive, historia e shërbimeve të fshehtë ka qenë gjithmonë e mbështjellë me mister dhe është e ndarë në episode, komplote, ngjarje ndërkombëtare dhe personazhe të errët, që duke vepruar në klandestinitet, kanë kushtëzuar rrjedhën e ngjarjeve, pa i marrë lëvdatat e historisë. Thënë kjo, për ata që nuk merren me këtë fushë, është […]

Kultura

Dëshmitarët e Stalingradit

Mes gushtit 1942 dhe shkurtit 1943 forcat gjermane dhe të Ushtrisë së Kuqe luftuan nëpër rrugët e Stalingradit. Luftimet u përqëndruan në katet e pallateve, stacionin e trenit, në një departament të madh magazinimi dhe në kodrën Mamajev Kurgan që shikoje në të gjithë qytetin. Fillimisht trupat gjermane kishin avantazhin, por kur Stalini urdhëroi “asnjë […]

Kultura

Prometeu në Luftën e Dytë Botërore

Me 3 shkurt 2018, në Vollograd, Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin përkujtoi 75 vjetorin e përfundimit të betejës më të përgjakshme të të gjithë Luftës së Dytë Botërore, Stalingrad. Ka vetëm një fjlaë se si Stalingradi u fitua, e cila është edhe kryefjla e vlerës e gjithë popullit sovjetik në Luftën e Dytë Botërore, quhet […]

Kultura

“Ndonjëherë duhet të flasësh me një 4-vjeçar dhe një 84-vjeçar për të kuptuar jetën”

Ndonjëherë duhet të flasësh me një 4-vjeçar dhe një 84-vjeçar për të kuptuar jetën. – Kristen Butler Çfarëdo që të bësh, kurrë mos rend mbrapsht tek ajo gjë që të theu zemrën. – Frank Ocean Nëse nuk ke asgjë për të qenë mirënjohës, atëherë kontrollo një herë pulsin, për të parë a je gjallë. Mbaj […]

Kultura

“Frikacakët vdesin shumë herë përpara se t’iu vijë vdekja e vërtetë”

Frikacakët vdesin shumë herë, përpara se t’u vijë vdekja e vërtetë Erdh, pashë, fitova Eksperienca është mësuesja e të gjithë gjërave Eshtë më mirë të krijosh, se sa të mësosh. Krijimi është esenca e jetës Nëse duhet të shkelësh ligjin, bëje për të marrë pushtetin; në të gjithë rastet e tjerë, zbatoje ligjin Më mirë […]

Kultura

Këtë vit s’ka pritje tradicionale për Fiter Bajramin!

Këtë vit nuk do të ketë një pritje tradicionale për festën e Fitër Bajramit. Kryeministri Edi Rama njoftoi dje se e diela do të jetë e izoluar për të gjithë. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar se Namazi i Fitër Bajramit do të falet në xhaminë e Kokonozit, Pazari i Ri, duke ndjekur protokollet e […]

Kultura

Rihapet e famshmja “Sistine Chapel”

Muzetë e Vatikanit, që përfshijnë kapelën me famë botërore “Sistine Chapel”, do të rihapen më 1 qershor pas afro tre muajve të mbylljes të detyruar nga epidemia e koronavirusit. “Vizitorët do të lejohen të kthehen me kushtin që të veshin një maskë, të respektojnë masat e distancimit social dhe të kontrollojnë temperaturën e trupit të […]

Kultura

Mitizimi i figurës së Giorgi Zhukovit

Kujtimet e Zhukovit u shfaqën në shkurt të vitit 1969 të pëmbledhura në një autobiografi me titullin “Reminishenca dhe Reflektime”. Versioni fillestar i kujtimeve të tij u çensurai rëndë nga regjimi i Brezhenjevit, në mënyrë që të shmangej kriticizmi mbi Stalinin si dhe të ruhej e pa cënuar histografia e epokës komuniste mbi Luftën e […]