Kujdesi Ndaj Vetes

Probleme me erën e keqe të djersës?

Kur bëhet fjalë për djersitjen, ne gjithmonë ndihemi në turp sepse është diçka që na bën ne të jemi të papastër. Por a e kishit menduar ndonjëherë se ka disa ushqime që e shkaktojnë më shumë djersën dhe e bëjnë më të fortë atë. Por ka edhe disa ushqime të tjera që reduktojnë erën e […]

Kujdesi Ndaj Vetes

A na ndihmon çaji me limon dhe xhinxher të humbim në peshë?

Limoni dhe xhenxhefili ju japin një shumëllojshmëri përfitimesh për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe rritja e metabolizmit tuaj është njëra prej tyre. Ky çaj ka gjithashtu aftësinë për të rritur energjinë 3 herë më shumë se kafeja dhe sheqeri. Ai është i pasur me antioksidantë dhe mund të rrisë sistemin tuaj imunitar për shkak të […]

Kujdesi Ndaj Vetes

Përse dhembin veshkat pas vakteve të rënda?

Veshkat janë organe jetike në trupin tonë. Ato janë përgjegjëse për filtrimin e gjakut, pastrimin e organizmit nga toksinat, prodhimin e hormoneve dhe ruajtjen e ekuilibrave të elektroliteve dhe lëngjeve në trup. Veshkat kanë përgjegjësi të madhe por edhe janë të brishta, sidomos ndaj stilit të jetesës dhe veçanërisht ushqyerkes së keqe. Një regjim ushqimor […]

Kujdesi Ndaj Vetes

Vetëm me dy përbërës, receta që iu zbardh dhëmbët si me magji

Dhëmbët e fortë e të shëndetshëm mund të themi pa frikë se janë një dëshirë e çdokujt. Kjo jo vetëm për rehatinë e të gjithë organizmit, pasi mund ta imagjinoni dhimbjen që shkakton një dhëmb i sëmurë, por edhe si një faktor plotësues i portretit dhe buzëqeshjes. Duke qenë një nga pjesët e trupit që […]

Kujdesi Ndaj Vetes

Pse duhet të hani kikirikë çdo ditë në të mirë të zemrës

Kikirikët janë një ushqim i shpejtë, që jo vetëm ju ndihmojnë të kaloni kohën, por edhe të ofrojnë shumë ushqyes të shëndetshëm. Ata janë të pasur me vitamina dhe minerale, ndaj përfitimet e konsumit të tyre vështirë të injorohen. Për fat të mirë, kikirikët mund të konsumohen në mënyra të ndryshme dhe vështirë të mërzitesh […]

Kujdesi Ndaj Vetes

Kombinimi magjik që bën mrekulli për barkun e fryrë

Për shumëkënd janari është muaji i premtimeve të mëdha dhe rënia nga pesha është një prej tyre. Nëse keni filluar që tani me reduktimin e ushqimit, ndjekjen e ndonjë diete ose jeni rikthyer apo keni filluar palestrën, bëni mirë që të lexoni artikullin e mëposhtëm dhe të vraponi menjëherë në kuzhinë për të përgatitur çajin […]

Kujdesi Ndaj Vetes

Një muaj në karantinë mund të rrezikojë gjendjen mendore

Ata që rrezikojnë më shumë të preken nga karantina janë të rriturit me probleme të mëparshme shëndetësore. Ky është rezultati i studimit eksperimental mbi punëtorët kinezë. Një muaj mbyllje mund të rrezikojë shëndetin mendor dhe fizik të njerëzve të izoluar në shtëpi në përpjekje për të frenuar koronavirusin. Kjo sugjerohet nga një studim paraprak i […]

Kujdesi Ndaj Vetes

Mos e teproni me vitaminën C, ja sa ju duhet në ditë

Ndonjëherë, nga dëshira për të pasur një organizëm të mirëushqyer, njeriu mund ta teprojë me vitaminën C. Ajo mbështet rritjen normale të trupit, zhvillimin e tij dhe përthithjen e hekurit. Organizmi i njeriut nuk mundet të prodhojë apo ruajë vitaminën C. Kjo e bën marrjen e kësaj vitamine nga ushqimet, një nevojshmëri të madhe. Sasia […]

Kujdesi Ndaj Vetes

6 këshilla esenciale për këdo që shfaq shenjat e COVID-19

Nëse je kthyer së fundmi nga një udhëtim në vend burim i COVID-19 dhe nëse ke temperaturë, kollë të thatë, ethe dhe probleme me frymëmarrjen, janë 6 hapa që duhet të ndërmarrësh menjëherë: Mos harroni gjithashtu: Të ruajmë veten dhe njëri-tjetrin duke kufizuar sa më shumë kontaktet fizike! Të lajmë duart sa më shpesh për […]

Kujdesi Ndaj Vetes

6 ushqime që ju bëjnë të zgjoheni me sy të fryrë

Ju keni fjetur mirë, por ende zgjoheni në mëngjes me sy të fryrë dhe të nxira poshtë syve? Epo, përveç mungesës së gjumit, ushqimi që hani dhe shijoni gjithashtu mund të jetë fajtori. Ushqimi i konservuar si pula dhe fasulet e zeza kanë shumë natrium në to i cili përdoret për procesin e konservimit. Kjo […]