Klinika Online

Si kryhet lipostucioni dhe cilat janë efektet anësore?

Liposuctioni është një procedurë kirurgjikale që përdor një teknikë të thithjes për të hequr dhjamin nga zona specifike të trupit, siç janë barku, ijet, kofshët, krahët ose qafa. Liposuctioni gjithashtu formëson (konturon) këto zona. Emrat e tjerë për liposuction përfshijnë lipoplazinë dhe konturimin e trupit. Liposuction zakonisht nuk konsiderohet një metodë e përgjithshme e humbjes […]

Klinika Online

Sa e sigurt është të “fluturosh” me avion?

Vini rripin e sigurimit dhe përgatituni për ngritje: Fluturimi nuk ka qenë kurrë më i sigurt, thotë një ekspert. Megjithë rrëzimet e fundit të profilit të lartë të avionëve Boeing, lajmet për sigurinë e fluturimit janë të mira: Vdekjet e pasagjerëve në Airline kanë rënë ndjeshëm në dekadat e fundit në të gjithë botën, sipas […]

Klinika Online

Koronavirusi mund të infektojë dhe të fryjë tiroidet!

Një i ri italian mund të jetë rasti i parë i njohur i një infeksioni të dhimbshëm tiroide të shkaktuar nga koronavirusi i ri, raportojnë mjekët. Një ekip hulumtues nga Pisa, në veri të Italisë, tha se tiroideja e një gruaje 18-vjeçare u lëndua dhe u zgjerua disa javë pasi rezultoi pozitive për virusin SARS-CoV-2 […]

Klinika Online

Vaksina COVID premton rezultate të mira brenda pak kohësh!

Një tjetër kandidat për vaksinën COVID-19 ka arritur rezultate të mira të hershme, njoftoi të premten një ekip hulumtues në Kinë. Vaksina eksperimentale prodhoi shenja të rëndësishme të reagimit imunitar në një grup të vogël të rriturish, një shenjë se ajo mund të mbronte njerëzit potencialisht kundër COVID-19, raportuan studiuesit 22 maj në internet në […]

Klinika Online

Helmimi i ushqimit nga bakteret Stafilokok

Helmimi nga ushqimi stafilokoksik rezulton nga ngrënia e ushqimit të kontaminuar me toksina të prodhuara nga lloje të caktuara të stafilokokëve, duke rezultuar në diarre dhe të vjella. Ky çrregullim mund të shkaktohet nga toksinat e prodhuara nga bakteret Staphylococcus aureus. Toksinat gjenden në ushqime të kontaminuara. Simptomat tipike përfshijnë nauze të rënda dhe të […]

Klinika Online

Pas diabetit, goditjes në tru dhe sulmit në zemër, ajo po mëson…

Era po shqyrtonte dokumentet në zyrën e saj, kur filloi dhimbja e kokës. Dhimbja u bë më e fortë dhe sytë u turbulluan, duke e bërë të vështirë për të lexuar. Ajo shpresonte se nuk do të kishte diçka. Pas punës, Era atëherë 41 vjeç, shkoi në shtëpi me një dhimbje koke ende të tronditur. […]

Klinika Online

Çfarë është diarreja e ‘udhëtarit’?

Diarreja e udhëtarit është diarre që merrni gjatë udhëtimit në zona të botës ku uji ka mikrobe sepse nuk pastrohet siç duhet. Në këto zona, ju mund të sëmureni kur pini ujë, hani ushqim të papjekur ose hani ushqim që lahej ose bëhej duke përdorur ujë. Bakteret si Escherichia coli (E. coli) në ujë janë […]

Klinika Online

Ju shfaqen njolla të errëta në palosjet e trupit dhe rrudhat?

Acanthosis nigricans është një gjendje e lëkurës e karakterizuar nga zona me njolla të errëta në palosjet e trupit dhe rrudhat. Lëkura e prekur mund të trashet. Më shpesh, nigricans acanthosis ndikojnë në sqetull, ijë dhe qafë. Ndryshimet e lëkurës së acanthosis nigricans ndodhin zakonisht tek njerëzit që janë obezë ose kanë diabet. Fëmijët që […]

Klinika Online

Keni ndjesi shpimi gjilpërash në dorë apo probleme me ekuilibrin?

Stenoza kurrizore është një ngushtim i hapësirave brenda shtyllës kurrizore, e cila mund të bëjë presion mbi nervat që udhëtojnë nëpër shtyllën kurrizore. Stenoza kurrizore ndodh më shpesh në pjesën e poshtme të shpinës dhe qafës. Disa njerëz me stenozë kurrizore mund të mos kenë simptoma. Të tjerët mund të pësojnë dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash, […]

Klinika Online

Pse gratë e moshuara zhvillojnë infeksione të traktit urinar?

Shumë gra të moshuara luftojnë me infeksione të traktit urinar UTI, dhe studiuesit tani mendojnë se e dinë pse. Një arsye e fortë është sepse muret e fshikëzës mund të pushtohen nga disa lloje të baktereve, zbuloi një studim i fundit. Infeksionet e traktit urinar (UTI) janë ndër llojet më të zakonshme të infeksioneve bakteriale […]