Gjeopolitika

Traktati ndërkombëtar për përgjimet ushtarake, largohet SHBA

Presidenti Donald Trump tha të enjten se po tërheq Shtetet e Bashkuara nga Traktati ndërkombëtar 18-vjeçar i Qiejve të Hapur që lejon fluturime survejimi mbi vendet e tjera, për shkak se Rusia po e shkel atë. Shtetet e Bashkuara filluan të njoftojnë vendet e tjera nënshkruese duke i lajmëruar kështu gjashtë muaj përpara datës së […]

Gjeopolitika

Izraeli paralajmëron Iranin për shkak të kërcënimeve të tij

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu dhe ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz, paralajmëruan Iranin për shkak të kërcënimeve të tij ndaj Tel Avivit. Sipas Institucionit Transmetues Publik të Izraelit (KAN), Netanyahu tha se “Ata që përbëjnë rrezik ose kërcënojnë Izraelin, vendosin veten e tyre para një rreziku të ngjashëm”. Ndërsa Gantz në një deklaratë nëpërmjet faqes së […]

Gjeopolitika

Rriten tensionet, ushtarët turq kalojnë kufirin me Greqinë

Greqia raportonte sot se trupat turke kishin pushtuar një pjesë territori në zonën e kontestuar kufitare, teksa tensionet mes dy vendeve mbeten të konsiderueshme. Burimet greke thanë se 35 ushtarë turq marshuan në fushën në bregun lindor të lumit Evros në Melissokomeio dhe kishin ngritur atje një flamur të vogël turk në një pemë. Ata […]

Gjeopolitika

Plani gjermano-francez, fondi që “ndau” Evropën

Në një moment të jashtëzakonshëm për Evropën, Gjermania është zgjidhje e problemit. Ajo vendosi për BE. Tani ajo e Franca duhet të bindin të tjerët, shkruan Auron Dodi për Deutsche Welle. Në fund të prillit (23.04.) kryetarët e shteteve dhe të qeverive të Bashkimit Evropian miratuan një paketë të parë ndihme prej 540 miliardë eurosh, […]

Gjeopolitika

Presidenti Trump i konsideron objektet fetare si qendra “jetike”

Presidenti Trump thotë se i konsideron objektet fetare si qendra “jetike” dhe u ka bërë thirrje guvernatorëve të lejojnë rihapjen e tyre këtë fundjavë. “Sot identifikoj objektet fetare: kishat, sinagogat, xhamitë si objekte jetike që ofrojnë shërbime esenciale,” tha Presidenti Trump në komentet për shtyp të premten. “Me orientim nga unë, Qendra për Kontrollin dhe […]

Gjeopolitika

Trump kërkon të ndëshkojë Kinën por…

Administrata Trump po kërkon mënyra për të ndëshkuar Kinën pa djegur mundësitë e presidentit Donald Trump për një mandat të dytë. Bërja e kësaj në një mënyrë që nuk përkeqëson një ekonomi tashmë me problem të SHBA nuk do të jetë e lehtë. Ndërsa masat më të ashpra si rritja e sanksioneve dhe tarifave po […]

Gjeopolitika

Gjermania apo BE? Kush do ta thotë fjalën e fundit?

Koha po mbaron. Por nuk është ora e Brexit. Në fillim të këtij muaji, Gjykata Kushtetuese Federale gjermane (FCC) në Karlsruhe vendosi një ultimatum tre-mujor. Gjykata vendosi që Banka Qendrore Evropiane (ECB) e kishte tejkaluar mandatin e saj ligjor me programin e saj të blerjes së bonove (PSPP), që tejkaloi mandatin e politikës së saj […]

Gjeopolitika

Krizat e pazakonta kërkojnë zgjidhje të pazakonta!

Kur Jean Monnet, një nga baballarët themelues të Bashkimit Evropian, paralajmëroi dekada më parë se Evropa do të formësohej  nga krizat dhe “do të ishte shuma e zgjidhjeve të saj”, pak mund ta imagjinonin që parashikimi i tij një ditë do të provohej nga një virus. Të hënën, duke folur në ekran të përbashkët nga […]

Gjeopolitika

Si Merkel ndryshoi mendje për 500 miliardë eurot…

Kur kancelarja gjermane Angela Merkel njoftoi një nga kthesat më të mëdha të karrierës së saj këtë javë, deklarata ishte njëherësh “e prerë” dhe e papritur. Të hënën, ajo dhe presidenti francez Emmanuel Macron zbuluan një propozim për një “fond rimëkëmbjeje” të BE 500 miliardë euro për të ndihmuar ekonominë evropiane të rimëkëmbet pas dëmeve […]

Gjeopolitika

Misioni i Macron: Të shpëtojë Francën dhe të bashkojë Evropën!

Kriza e koronavirusit po e sfidon Bashkimin Evropian. Mungesa e bashkëpunimit për të luftuar pandeminë dhe ndarjet rajonale në trajtimin e pasojave ekonomike kanë mbizotëruar. Njoftimi i së hënës për një marrëveshje franko-gjermane për një fond të 500 miliardë euro u përshëndet me të drejtë si një “hap historik”. Por problemet më të mëdha, që […]