Ekonomia

Bursa dhe këmbimi valutor, 24 Maj 2020

Këtë të dielë, euro ka kapur vlerën e 124 lekëve. Dollari amerikan, është rritur dhe sot këmbehet me 113.70  lekë. Paundi britanik qëndron stabël në vlerën e 138.50 lekëve. Dollari kanadez, në një ndryshim negativ, këmbehet në tregun valutor me 81.07 lekë. Franga zvicerane këmbehet në tregun valutor me 116.60 lekë. Dhe së fundmi jeni […]

Ekonomia

DW/ Koment: Mishi mund të shtrenjtohet!

Qeveria gjermane planifikon të evitojë angazhimin e fuqisë së lirë punëtore në industrinë e mishit dhe në fusha të tjera. Një vendim i mirë, nëse të gjithë i përmbahen, mendon Jens Thurau. Çfarë mund të ndodhë në këto kohëra të mbrapshta: Të mërkurën qeveria gjermane ka vendosur që prej fillimit të vitit 2021 të mos […]

Ekonomia

BBC/ Paralajmërimi i Dr Doom: 10 vjet depresion dhe borxhe!

Ekonomisti Nouriel Roubini ka paralajmëruar një rënie të zgjatur dhe rimëkëmbje të ngadaltë nga koronavirusi. Me nofkën Dr Doom për parashikimet e tij të zymta, Profesori Roubini tha se ka disa punë që thjesht nuk do të kthehen pas kësaj krize. Edhe nëse ekonomia globale rimëkëmbet këtë vit nga ndikimi i koronavirusit, do të jetë “anemike”. Ai […]

Ekonomia

Bursa dhe këmbimi valutor, 23 Maj 2020

Këtë të shtune euro ka kapur vlerën e 124 lekëve. Dollari amerikan, është rritur dhe sot këmbehet me 113.70  lekë. Paundi britanik qëndron stabël në vlerën e 138.50 lekëve. Dollari kanadez, në një ndryshim negativ, këmbehet në tregun valutor me 81.07 lekë. Franga zvicerane këmbehet në tregun valutor me 116.60 lekë. Dhe së fundmi jeni […]

Ekonomia

Shndërrimi i stoqeve të verës në dezinfektues për duart!

Prodhuesit e verës në Itali dëshirojnë të shndërrojnë stokun e tyre të pa shitur në xhel dezinfektues për duart, i cili është në kërkesë të lartë mes pandemisë koronavirus. Ata kanë verë të tepërt në rezervuarët e tyre, pasi bllokimi i gjatë i vendit la restorante, bare dhe lokale të mbyllura për mbi 2 muaj. […]

Ekonomia

“Biznesit i duhet pesë vjet për të marrë veten”

Pavarësisht se nuk ka ende një faturë financiare të dëmeve që lë pas COVID-19 në vendin tonë, një gjë është e sigurt: bizneseve do t’u duhen disa vite të rimarrin veten. Për kreun e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka, koha e rikthimit të sipërmarrjes private në “shina” mund të shkojë deri në pesë […]

Ekonomia

Bursa dhe këmbimi valutor, 22 Maj 2020

Këtë të premte euro ka rënë sërish duke kapur vlerën e 124 lekëve. Dollari amerikan, është rritur dhe sot këmbehet me 113.70 lekë. Paundi britanik qëndron stabël në vlerën e 138.50 lekëve. Dollari kanadez, në një ndryshim negativ, këmbehet në tregun valutor me 81.70 lekë. Franga zvicerane këmbehet në tregun valutor me 116.60 lekë. Dhe […]

Ekonomia

KASH: Karburant dhe lëndë djegëse me çmim të reduktuar

Këshilli i Agrobiznesit Shqiptar ka hartuar një sërë kërkesash dhe propozimesh konkrete drejtuar qeverisë me qëllim ofrimin e një pakete mbështetje për sektorin bujqësor, e cila u shërben njëkohësisht përmirësimit në të gjitha hallkave e dobëta të zinxhirit ushqimor. KASH vlerëson se përmirësimi situatës aktuale në hallkat e zinxhirit ushqimor, nuk mund dhe nuk do […]

Ekonomia

RT/ Indeksi i tregtisë së mallrave të OBT-së “ndezet i kuq”

Tregtia globale ka të ngjarë të “bjerë në mënyrë të ndjeshme” në gjashtë muajt e parë të këtij viti pasi indeksi kryesor i tregtisë shënoi rënie rekord, njoftoi Organizata Botërore e Tregtisë (OBT). Barometri i Tregtisë së Mallrave të WTO, i cili ofron informacione në kohë reale për trajektoren e tregtisë botërore, ra në 87.6 […]

Ekonomia

Do të shpërndahen para me helikopter për shqiptarët?

Situata e krijuar nga koronavirusi ka futur në krizë ekonomike të gjithë shtetet në botë, mes tyre edhe Shqipërinë, ndërsa për këtë çështje ka folur edhe guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko. Ai tha se deri më sot furnizimi i tregut është bërë me likuiditet nëpërmjet sistemit bankar, ndërsa paraja e hedhur në treg […]