Aktualitet Opionione

Për çfarë janë shqiptarët të parët në botë?

Nga Shpëtim Nazarko (Në vënd të një editoriali) Po e shikoja me kërshëri fjalën që mbajti për librin e fundit të Mustafa Nanos historiani që për mua është më i madhi ndër të gjallët që i ka ngelur ende Shqipërisë, Profesor Pëllumb Xhufi. Fjalimi kishte gjurmën e dashamirësisë njerëzore, por ndoshta ishte dhe i vetmi. […]

Aktualitet

Rëndësia gjeopolitike dhe ekonomike/ A e përhapi koronavirusin sinjali 5G?!

Një nga teoritë konspirative më të përhapura, por edhe më lehtë për t’u hedhur poshtë mbi virusin Corona është që COVID-19 në të vërtetë shfaqet për shkak të sinjalit 5G. Kudo në Europë janë bërë peticione kundër 5G. Megjithë faktin, që virusi Corona përhapet pavarësisht nga antenat e transmetimit 5G, në Europë kudo janë dëmtuar […]

Aktualitet

Kur do të shpërthejë vala e dytë e Koronavirusit?

Kur do të shpërthejë vala e dytë e Koronavirusit? Fillimisht dukej sikur masat e izolimit do të zgjasnin së tepërmi, mbase deri në fund të pushimeve verore. Kështu ishte deri para rreth dy javësh. Mandej, krejt papritmas, moti ndryshoi – si në aspektin atmosferik, ashtu edhe atë metaforik. Kufizimet kanë nisur tani të hiqen në […]

Aktualitet

Situata ‘COVID-19’ në vend/ Rastet e reja dhe gjendja e të prekurve

Gjatë 24 orëve të fundit janë identifikuar 9 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Teksa mbrëmë ndërroi jetë një paciente me COVID-19, në total numri i personave të prekur ka shkuar në 989. Mësohet se rastet e reja janë zbuluar në: 5 raste në Tiranë, 3 në Durrës dhe 1 në Shkodër. Sipas […]

Aktualitet

Pëllumb Pipero: Dielli dhe ajri luftojnë COVID-19, arsyet pse duhet të hapemi

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero, jep një mesazh të rëndësishëm në ditën e Fiter Bajramit, sa i takon situatës së pazakontë të krijuar nga koronavirusi. Pipero shkruan në “Facebook” se dielli dhe ajri ndihmojnë shumë të mos sëmuremi nga COVID-19, pasi rrisin imunitetin, madje edhe dikush infektohet, e kalon më lehtë sëmundjen. “Virusi ende qarkullon, […]

Aktualitet

A e përhapi koronavirusin sinjali 5G?!

Një nga teoritë konspirative më të përhapura, por edhe më lehtë për t’u hedhur poshtë mbi virusin Corona është që COVID-19 në të vërtetë shfaqet për shkak të sinjalit 5G. Kudo në Europë janë bërë peticione kundër 5G. Megjithë faktin, që virusi Corona përhapet pavarësisht nga antenat e transmetimit 5G, në Europë kudo janë dëmtuar […]

Aktualitet

Ministri gjerman jep alarmin ditën e Fiter Bajrami

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, prëcjell urime për besimtarët myslimanë me rastin e mbylles së agjërimit dhe festës së Fiter Bajramit. Në një mesazh të publikuar nga ambasada gjermane në Tiranë, ministri Maas jep mesazhin e rëndësishëm se armëpushimi i thirrur nga Kombet e Bashkuara në mbarë botën nuk u dëgjua gjatë muajit […]

Aktualitet

S’ndalen protestat, bizneset e mbyllura nga karantina

Bizneset e mbyllura nga karantina kanë njoftuar se sot në orën 11:00 do të zhvillojnë një protestë para Kryeministrisë. Në një njoftim të shpërndarë në mediat sociale, bëhet me dije se kërkesa për i Ramën do të jetë hapja e palestrave. “Të dielën në 11:00 përballesë Kryeministrisë, tek lulishjta, bëhet një protestë për bizneset e […]

Aktualitet

Besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin

Besimtarët myslimanë shqiptarë ashtu si në gjithë botën, festojnë Fitër Bajramin, por në një situatë aspak të zakontë për shkak të pandemisë së koronavirusit. Pavarësisht kësaj feste të shenjtë për myslimanët, zonat e kuqe janë të mbyllura dhe nuk do të lejohet asnjë aktivitet ndërsa besimtarët nuk kryejnë dot faljen në sheshe, sikur ishte traditë, […]

Aktualitet

“Të vdekurit flasin. Jo “lockdown” ndaj shkencës”

Mjekët ligjorë nga gjashtë qytete italiane i bënë apel Ministrisë së Shëndetësisë për të anuluar qarkoren që nuk këshillon ekzaminimin e pacientëve Covid pas vdekjes. “Të vdekurit flasin. Jo “lockdown”-it të shkencës!”, deklaroi drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Catania të Italisë, Cristoforo Pomaro, i cili konsiderohet një nga ekspertët kryesorë ndërkombëtarë në fushën […]