Kuriozitete Shendet

Si të shpëtoni nga thonjtë e futur në mish të gishtit të këmbës

Futja e thonjve të rritur të këmbës në mish është jo vetëm e bezdisshme, por ndonjëherë përkeqësohet aq shumë sa kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Kjo jo vetëm prej dhimbjes së madhe por edhe sepse e bën të pamundur ecjen.Rritja e thonjve në mish bëhet kur një thua fillon të rritet në lëkurë në formë të lakuar. […]

Kuriozitete Shendet

Bëjini menjëherë këto 4 gjëra për të shp,ëtuar një herë e mirë nga dhi/mbjet e stomakut

Dhi. mbja e stomakut është një simp,tomë e paqartë, kështu që mund të jetë e vësh,tirë të dini se si të filloni ta tra,jtoni atë. Këto hapa do t’ju ndihmojnë për të qetësuar dhi. mbj,en:Përgatisni mëngjesin: Nuk ka nevojë të kaloni mëngjesin nëse keni një dhi,mbje stomaku. Ngrënia e diçkaje mund të ndihmojë në zbutjen […]

Kuriozitete Shendet

4 Shenjat kur Z.emra po punon keq! U.rgjent, me vrap tek mjeku sa jeni në kohë!

Shkencërisht është vërtetuar se organi më i rëndësishëm i trupit të njeriut është padyshim zemra.Kur jemi në moshë të re, ajo e ka funksionin brenda parametrave, por me kalimin e kohës ajo dobësohet dhe nis të shfaqë pro.bleme të ndryshe, edhe pse shumica prej nesh nuk arrin dot t’i dallojë shenjat. Për fatin e k.eq […]

Kuriozitete Shendet

Habiti edhe mjekët: “Me hudhër edhe me…”, Brenda 1 muaji i hoqa variçet përgjithmonë!

Edhe pse mundoheni t’i fshihni nën pantallonat jeans, fundet dhe fustanët e gjatë apo getat variçet, të njohura ndryshe si venat várikòze nuk zhdùken nëse nuk i trajtoni ashtu siç duhet.Shty,pe rek.lam.en dhe vazh.do le.xo.. Qëndrimi për një kohë të gjatë në këmbë/ose ulur është shkaku kryesor që çon në shfaqjen e tyre. Shkaqet kryesore […]

Lajme Shendet

Ky ilaq shtëpiak mund të shërojë infeksionin dhe dyllin në vesh

Në rast të infektimit të veshëve,shumë trajtime janë në shitje për të shëruar infektimin.Sidoqoftë ekziston një ilaq natyral shumë efektiv për të trajtuar dyllin a po ndojnjë infeksion tjetër të veshit.Shumica e infeksioneve të veshit shkaktohen nga bakteret ose këpurdhat që zhvillohen me nxehtësi dhe lagështi.Infeksion mund të shkaktoj alergjia,një ndryshim i presionit kur ushëtoni […]

Kuriozitete Shendet

Mjeket vijne me nje thirrje te rendesishme : Mos konsumoni domate neqoftese vuani nga sem.undjet e meposhtme

Domatja është një ndër perimet më të pasura me vlera ushqyese që nuk mungon kurrë në tryezën tonë, pavarësisht periudhës së vitit në të cilën e hani. Nëse e konsumoni atë në formë të papërpunuar kryesisht, do të përfitoni shumë vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë. Por, domatja ka edhe anën e saj të errët, e […]

Kuriozitete Shendet

Ja 5 ushqimet që mjekët këshillojnë për të gjithë ato që vuajnë nga mëlcia e dhjamosur

Mëlçia është organi qendror i metabolizmit dhe gjendra më e madhe e trupit tonë që lidhet me aparatin tretës. Mëlçia ka disa funksione: metabolizon të gjitha elementët ushqimore (yndyrë, proteina, karbohidrate, vitamina, kripëra minerale etj.); përmban depozitat e hekurit dhe të bakrit;Prodhon subst anca për të përthithur vitaminë K, ndihmon në përthithjen e vitaminës A […]

Kuriozitete Shendet

Lexoni këtë sa më shpejt që të jetë e mundur! Po fshihet kudo, sepse është më efikase se çdo ilaç tjetër

Bllokimi i arterieve nga toksinat është një problem shqetësues shumë i madh. Kimikatet dhe yndyrnat poashtu janë shumë të dëmshëm që ndikojnë në bllokimin e tyre. Ka një pije fantastike 100 për qind natyrale e cila pastron arteriet nga të gjitha elementët e mësipërm. Poashtu, ju mbron nga ftohja, problemet me qarkullimin e gjakut, pastron […]

Kuriozitete Shendet

Per te gjithe ju qe keni konsumuar deri me sot djathe ne mengjes, kemi nje super lajm

Kush nuk e do djathin? Shqiptarët e konsumojnë shumë. Një fetë djathi e shndërron edhe sallatën apo vaktin më të mërzitshëm në një gosti të shijshme.Djathi, edhe në të kaluarën ka qenë një nga produktet e bulmetit më të rekomanduara nga mjekët, për shkak të vlerave shëndetësore që ka.Por e kishit menduar ndonjëherë se kur […]

Shendet

Pak vëmendje : Ato që vuajnë nga ky problem nuk duhet kurrësesi të konsumojnë kastravec

Kur blini tranguj, kontrolloni që ato të mos jenë të dhëmbëzuar ose të tharë. Nëse nuk ju pëlqejnë farat brenda, zgjidhini ato jo shumë të mëdha.Mbajini ato në frigorifer për disa ditë. Mënyra më e mirë për të konsumuar trangujt është pa lëvozhgë ose me lëkurë nëse është e imët. Në përgjithësi ato hahen në […]