Kujdesi Ndaj Vetes

Probleme me erën e keqe të djersës?

Kur bëhet fjalë për djersitjen, ne gjithmonë ndihemi në turp sepse është diçka që na bën ne të jemi të papastër. Por a e kishit menduar ndonjëherë se ka disa ushqime që e shkaktojnë më shumë djersën dhe e bëjnë më të fortë atë. Por ka edhe disa ushqime të tjera që reduktojnë erën e […]

Aktualitet Opionione

Për çfarë janë shqiptarët të parët në botë?

Nga Shpëtim Nazarko (Në vënd të një editoriali) Po e shikoja me kërshëri fjalën që mbajti për librin e fundit të Mustafa Nanos historiani që për mua është më i madhi ndër të gjallët që i ka ngelur ende Shqipërisë, Profesor Pëllumb Xhufi. Fjalimi kishte gjurmën e dashamirësisë njerëzore, por ndoshta ishte dhe i vetmi. […]

Klinika Online

Si kryhet lipostucioni dhe cilat janë efektet anësore?

Liposuctioni është një procedurë kirurgjikale që përdor një teknikë të thithjes për të hequr dhjamin nga zona specifike të trupit, siç janë barku, ijet, kofshët, krahët ose qafa. Liposuctioni gjithashtu formëson (konturon) këto zona. Emrat e tjerë për liposuction përfshijnë lipoplazinë dhe konturimin e trupit. Liposuction zakonisht nuk konsiderohet një metodë e përgjithshme e humbjes […]

Klinika Online

Sa e sigurt është të “fluturosh” me avion?

Vini rripin e sigurimit dhe përgatituni për ngritje: Fluturimi nuk ka qenë kurrë më i sigurt, thotë një ekspert. Megjithë rrëzimet e fundit të profilit të lartë të avionëve Boeing, lajmet për sigurinë e fluturimit janë të mira: Vdekjet e pasagjerëve në Airline kanë rënë ndjeshëm në dekadat e fundit në të gjithë botën, sipas […]

Klinika Online

Koronavirusi mund të infektojë dhe të fryjë tiroidet!

Një i ri italian mund të jetë rasti i parë i njohur i një infeksioni të dhimbshëm tiroide të shkaktuar nga koronavirusi i ri, raportojnë mjekët. Një ekip hulumtues nga Pisa, në veri të Italisë, tha se tiroideja e një gruaje 18-vjeçare u lëndua dhe u zgjerua disa javë pasi rezultoi pozitive për virusin SARS-CoV-2 […]

Klinika Online

Vaksina COVID premton rezultate të mira brenda pak kohësh!

Një tjetër kandidat për vaksinën COVID-19 ka arritur rezultate të mira të hershme, njoftoi të premten një ekip hulumtues në Kinë. Vaksina eksperimentale prodhoi shenja të rëndësishme të reagimit imunitar në një grup të vogël të rriturish, një shenjë se ajo mund të mbronte njerëzit potencialisht kundër COVID-19, raportuan studiuesit 22 maj në internet në […]

Teknologjia

Shëtisni botën me lojërat virtuale!

Tani nuk keni nga t’ia mbani. Të gjithë janë të ngujuar përbrenda shtëpive për gati krejt kohën. Ditët kalohen duke shëtitur nëpër lagje. Por bëni një listë të gjërave që ju mungojnë nga përditshmëria e para izolimit dhe mundësitë janë që shumë prej këtyre gjërave t’i realizoni në realitetin virtual. Udhëtimet e ndryshme dhe ushtrimet […]

Aktualitet

Rëndësia gjeopolitike dhe ekonomike/ A e përhapi koronavirusin sinjali 5G?!

Një nga teoritë konspirative më të përhapura, por edhe më lehtë për t’u hedhur poshtë mbi virusin Corona është që COVID-19 në të vërtetë shfaqet për shkak të sinjalit 5G. Kudo në Europë janë bërë peticione kundër 5G. Megjithë faktin, që virusi Corona përhapet pavarësisht nga antenat e transmetimit 5G, në Europë kudo janë dëmtuar […]

Sport

“Situata e Schumit nuk është e mirë, lutem për të”

“Unë e di se si është Michael, kam informacion të drejtpërdrejtë për gjendjen e tij. Marrëdhënia ime me të ka qenë gjithmonë shumë e ngushtë, me gruan e tij Corinna më pak, pasi ajo rrallë vinte në gara. Ne e dimë që situata e tij nuk është e lehtë. Shpresoj dhe lutem çdo ditë që […]

LifeStyle

A mund të shndërrohet historia në shkencë dhe të parashikojë të ardhmen?

Është e vërtetë se ata që nuk mësojnë nga e kaluara, janë të dënuar që ta përsërisin atë. Por është shumë më e rrallë të shohësh një shpjegim, se si historia mund të na ndihmojë të ndërtojmë një të ardhme më të mirë. Natyrisht, kjo nuk i pengon historianë si Juval Noah Harari që të […]